Vítejte ve dračím světě
DRAKOVĚDA
Drakověda: Souhvězdí draka
Souhvězdí draka (latinsky Draco) leží na severní polokouli, je námi pozorovatelné. Je jedním z největších a díky své poloze i jedním z nestarších souhvězdí. V roce 2700 př.n.l., v době dávného Egypta, byla jeho hvězda Thuban (α Dra) dokonce severkou a stane se jí opět v roce 21 000.
Z hlediska mytologie je toto souhvězdí opředeno mnoha mýty. Za zmínku stojí pověst o zlatých jablcích. Ta rostla na jediném stromě na světě, v Héřině sadu v Herešpidských zahradách. Byla svatebním darem Héře a Diovi a měla zázračnou moc-dávala nesmrtelnost. Proto byla také hlídána jako oko v hlavě. A to stohlavným drakem Ladonem. Ten jakožto stráž nemohl ani oka zamhouřit. I přesto se o ně pokoušelo mnoho hrdinů. Jením z nich byl slavný Hérakles. Mezi jeho 12 úkoly bylo i ukrást tato jablka. Při své cestě byl však zajmut egyptským králem, který se rozhodl, že se stane každoroční obětí bohům. Hérakles ale unikl ze řetězů a podařilo se mu dostat až k zahradám. Zde obelstil Atlase nabídkou, že mezitím bude držet nebesa, přinese-li mu nějaká jablka. Když se s nimi Atlas vrátil, rozhodl se, že už nebesa držet nebude. Hérakles lstivě souhlasil pod podmínkou, že mu Atlas na chvíli odhlehčí, aby si srovnal kabát. Využil okamžiku a uprchl i s jablky. Jedno jablko ukradla i bohyně sváru Eris a hodila ho s nápisem Té nejkrásnější mezi Héru, Athénu a Afrodity. Spor o jablko ve svých důsledcíh vedl k Trójské válce. Pro nás je však podstatnější verze, že draka Ladona zabil sám Hérakles. Bohyně Héra pak draka umístila na nebesa.
Toto souhvězdí hraje důležitou roli ve většině kultur. Mnohé považovaly toto souhvězdí za stráž polárky, jiné si zas myslely, že příčinou zatmění slunce nebo měsíce je způsobeno tím, že je polyká drak, jelikož jejich oběžné dráhy se střetávaly právě blízko tohoto souhvězdí. Proto si někdy za hezkého letního bezmračného večera vzpomeňme a podívejme se vzhůru:-) (na obr. č. 3 si všiměte, že je nad velkým vozem - součástí velké medvědice)